Żylaki odbytu – powszechne i zabójcze

zylaki-odbytuNa hemoroidy, czyli żylaki odbytu, zachorować może dowolna osoba, jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się ludzie starsi, otyli, ze skłonnościami do zaparć, wykonujący siedzącą bądź stojącą pracę, o nieprawidłowych nawykach żywieniowych. Jak w wielu innych przypadkach, początkowe objawy hemoroidów są lekkie i mało znaczące, więc nierzadko ignoruje się je. Jednak dość szybko symptomy dają się we znaki i niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Wczesne stadium tej choroby powiązane jest z odczuwalnym dyskomfortem w okolicach odbytu, pojawiającym się przy wypróżnianiu.

Ma to związek z nabrzmiewaniem i wysuwaniem się guzków krwawniczych odbytu, czyli właśnie żylaków. Może pojawić się też krew, na początku w niewielkich ilościach, na papierze toaletowym lub zauważalna w toalecie. W bardziej zaawansowanym stadium ból towarzyszący defekacji staje się znaczny, podobnie jak krwawienie, dodatkowo guzki zaczynają wynicowywać się poza odbyt i są wyczuwalne oraz widoczne przy napięciu tej okolicy właściwym dla wypróżniania się. Hemoroidy utrudniają też siedzenie i chodzenie, poruszanie się środkami lokomocji, np. rowerem. https://www.tourmedica.pl/blog/zylaki-odbytu-bolesny-problem/

Leczenie polega na usunięciu efektu nabrzmiewania i wypadania guzków do stanu, w którym będzie można bez dolegliwości załatwiać się i wykonywać inne czynności. Niewielkie hemoroidy nie wymagają zabiegu operacyjnego – najczęściej stosuje się różne maści, czopki lub nasiadówki, dodatkowo bardzo ważna jest zmiana diety i nawyków związanych z codziennym zachowaniem się. Bardziej zaawansowane żylaki odbytu usuwa się przeważnie operacyjnie albo za pomocą metod takich jak krioterapia.