Fakoemulsyfikacja zaćmy – co to za zabieg?

Zaćma jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu, prowadzącą do zmętnienia soczewki i upośledzenia ostrości wzroku. Nieleczona może grozić całkowitą utratą wzroku. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja zaćmy. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Szacuje się, że zaćma odpowiada za około 48 procent przypadków ślepoty we współczesnym świecie. Chociaż dotyka głównie starszych, chorują na nią osoby w każdym wieku. Zaćma, nazywa też kataraktą, jest chorobą polegającą na powstawaniu zmętniałych plam lub obszarów na soczewce oka, która fizjologiczne jest transparentna. W zdrowym oku promienie świetlne bez przeszkód przedostają się z soczewki do siatkówki, dzięki czemu widzimy w sposób prawidłowy. Następstwem zaćmy jest upośledzenie ostrości wzroku. Katarakta ma charakter postępujący, a im większe są zmętniałe obszary na soczewce, tym gorzej widzi chore oko. U pacjentów z zaćmą obserwuje się takie objawy jak wspomniane już nieostre widzenie, zjawisko olśnienia przy patrzeniu na źródło światła czy mniejsza intensywność postrzeganych barw. Zaćma utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chorzy zauważają u siebie trudności z oglądaniem telewizji czy czytaniem książki. Problematyczne jest również prowadzenie samochodu nocą, a wraz z postępem choroby – trudności sprawia nawet przemieszczanie się w przestrzeni. Więcej na ten temat: www.tourmedica.pl/kliniki/operacja-zacmy-metoda-fakoemulsyfikacji-z-wszczepieniem-soczewki-sferycznej-standardowej/

Fakoemulsyfikacja zaćmy – złoty standard we współczesnej okulistyce

Zaćmę leczy się wyłącznie chirurgicznie. Nie wynaleziono leków czy szkieł korekcyjnych, które mogłyby usunąć powstałe w wyniku choroby zmętnienia soczewki. Obecnie w operacyjnym leczeniu zaćmy stosuje się metodę fakoemulsyfikacji – nowoczesną i mało inwazyjną technikę.

Chirurgiczne leczenie zaćmy polega na rozbiciu i usunięciu zmętniałej soczewki oraz wszczepieniu sztucznej soczewki do wnętrza oka. Zabieg wykonuje się poprzez niewielkie (około 3 mm) cięcie w obwodowej części rogówki. Przez powstały otwór wprowadza się do oka końcówkę fakoemulsyfikatora – urządzenia, które za pomocą ultradźwięków rozbija jądro soczewki, co umożliwia jego odessanie. Następnym krokiem jest wszczepienie sztucznej soczewki. W tym celu wykorzystuje się miękkie soczewki zwijalne wykonane z tworzyw silikonowych lub akrylowych. Dzięki zastosowaniu soczewek zwijalnych, możliwe jest wprowadzenie zrolowanej soczewki do oka przez niewielki otwór. Po osiągnięciu zamierzonej pozycji soczewki te same rozkładają się do pełnych rozmiarów.

Leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta. „O ile jednak do niedawna leczenie operacyjne było dosyć ryzykowne w opinii pacjentów i wiązało się z pobytem w szpitalu, to dziś technika operacyjna z zastosowaniem metody fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej umożliwia usunięcie zaćmy w kilkanaście minut” – wyjaśnia w rozmowie z portalem Poradnik Zdrowie doktor Jolanta Oficjalska, okulista. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Fakoemulsyfikacja zaćmy może być przeprowadzana w trybie ambulatoryjnym, a pacjent kilka godzin po operacji wraca do domu. Konieczna jest kontrola następnego dnia po zabiegu oraz po 3-4 dniach. W ciągu kilku dni pacjent wraca do codziennej aktywności.

Operacja zaćmy jest skuteczną metodą, jednak w około 20 procent przypadków obserwuje się nawrót dolegliwości, tzw. zaćmę wtórną. Wówczas wystarczy jednak prosty zabieg laserowy, po którym niemal natychmiast poprawia się wzrok.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg metodą fakoemulsyfikacji?

W przeszłości uważano, że zaćma musi „dojrzeć” i długo czekano z zabiegiem. Panowało ogólne przekonanie o braku konieczności, a wręcz wierzono w istnienie przeciwwskazań do leczenia zaćmy we wczesnym stadium rozwoju i nierzadko czekano, aż zmętniałe obszary na soczewce będą tak duże, że chory w ogóle nie będzie widział. Dziś wiadomo, że takie myślenie było błędne, a operację najlepiej wykonać wówczas, gdy zaburzenia widzenia zaczynają utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Decyzja o operacji powinna być podjęta przez każdego indywidualnie.