Bezruch a zakrzepica

O tym, że brak ruchu może przynosić negatywne konsekwencje mogą z całą pewnością powiedzieć osoby, które z powodu choroby nie mogą ruszyć się z łóżka, tylko muszą całymi dniami leżeć w unieruchomieniu. W przypadku takich obłożnie chorych osób istnienie jednej choroby, może prowadzić do pojawienia się kolejnej, jaką jest zakrzepica. Co to jest zakrzepica i w jaki sposób można ją wyleczyć?

Jest to choroba, która wiąże się z powstawaniem w żyłach lub w tętnicach zakrzepów, które w dalszej kolejności mogą prowadzić do różnych powikłań, w postaci choroby poszczególnych narządów takich jak serce czy mózg, a także całych układów, w tym układu krwionośnego i oddechowego. Jest to zatem niebezpieczna choroba, którą należy zawczasu wyeliminować. Jedną z przyczyn zakrzepicy może być dysfunkcjonalność ścian żylnych spowodowana właśnie długim bezruchem. Dotyczy to osób, które w dłuższym czasie leżą w łóżku, przez co ich mięśnie nie pracują. Zakrzepica może pojawić się także w ciąży.

Niestety jeśli chodzi o zakrzepicę żył objawy (https://www.zakrzepica24.pl/objawy-i-diagnostyka-zakrzepicy/objawy ) we wstępnej fazie praktycznie są niewidoczne. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby możemy odczuwać różne dolegliwości. Zator objawia się między innymi w postaci opuchnięć, zaczerwienienia i oczywiście poprzez ból w okolicach, w których występuje. Chorobę można jednak w znacznym stopniu wyeliminować podejmując odpowiednie leczenie farmakologiczne, a także stosując zewnętrzne wspomagacze typu pończochy czy opaski uciskowe, które mają w odpowiedni sposób regulować krążenie krwi w żyłach i tętnicach.